ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Κυριακή 27 Ιουνίου 2010

ΗΠΑ - Γκάνα 1-2 (παρ.)

Η Γκάνα νίκησε με 2-1 τις ΗΠΑ στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη.Οι Αφρικανοί πήραν δύο φορές προβάδισμα, στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Κέβιν Πρινς-Μποόατενγκ και στα πρώτα λεπτά της παράτασης με τον Ασαμόα Γκιάν. Ο τελευταίος σκόραρε για τρίτη φορά στην διοργάνωση, όπως και ο Λάντον Ντόνοβαν, ο οποίος είχε ισοφαρίσει με πέναλτι στο 62', πετυχαίνοντας μάλιστα αυτός τέρμα για τρίτο σερί ματς.Η Γκάνα έγινε έτσι η τρίτη αφρικανική χώρα που φτάνει στους "8" μετά το Καμερούν (1990) και την Σενεγάλη (2002), ενώ εντυπωσιακό είναι πως αυτή είναι η δεύτερη συμμετοχή της σε Μουντιάλ, με την πρώτη 4 χρόνια πριν να έχει καταφέρει να φτάσει μέχρι τους "16", όπου αποκλείστηκε από την Βραζιλία.