ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Κυριακή 27 Ιουνίου 2010

Γερμανία - Αγγλία 4-1!

Η Γερμανία διέσυρε με 4-1 την Αγγλία και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τα "λιοντάρια" να έχουν δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτησία.Τα "πάντσερ" προηγήθηκαν νωρίς με τα γκολ των Κλόζε και Ποντόλσκι, ο Άπσον μείωσε και οι Άγγλοι ουσιαστικά ισοφάρισαν στο 38' με τον Λάμπαρντ, αλλά ο διαιτητής και ο επόπτης δεν είδαν ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του τέρματος και δεν έδειξαν σέντρα.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο πίεσε, αλλά με δύο αντεπιθέσεις ο Τόμας Μίλερ πέτυχε ισάριθμα γκολ μέσα σε 4 λεπτά και διαμόρφωσε το τελικό 4-1, στέλνοντας τους Άγγλους πίσω στο νησί.Ο Τόμας Μίλερ έφτασε έτσι τα 3 γκολ στην διοργάνωση, και οι Κλόζε, Ποντόλσκι τα 2. Ο Κλόζε μάλιστα έχει πλέον 12 στην ιστορία του Μουντιάλ και έφτασε τον Πελέ, ενώ περισσότερα έχουν μόνο οι Ζιστ Φοντέν (13), Γκερτ Μίλερ (14) και Ρονάλντο (15).Η Αγγλία υπέστη την πιο βαριά ήττα της σε Μουντιάλ, είχε να δεχτεί 4 γκολ από το 1954 (4-4 με Βέλγιο και 2-4 με Ουρουγουάη), ενώ έμεινε εκτός προημιτελικών για 3η φορά στην ιστορία της μετά το 1958 και το 1998, στις 13 συμμετοχές της στα τελικά.Αυτή ήταν 32η αναμέτρηση των δύο χωρών, με τους Γερμανούς να παίρνουν την 11η νίκη τους, 15 έχουν οι Άγγλοι και 6 είναι οι ισοπαλίες, ενώ για πρώτη φορά μετά από 4 ματς σε Euro και Μουντιάλ δεν πήγαν στην παράταση.H ομάδα του Γιόακιμ Λεβ περιμένει πλέον να μάθει το βράδυ τον αντίπαλό της στον προημιτελικό από το ζευγάρι, Αργεντινή - Μεξικό.