ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Τετάρτη 14 Ιουλίου 2010

Ομόνοια: Άρεσε... πέρασε

Στη θεωρία τα πράγματα φαίνονταν απλά και ως ένα βαθμό εύκολα πριν από την έναρξη του χθεσινού αγώνα με τη Ρένοβα. Η Ομόνοια ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Το ζητούμενο για τους παίκτες του Τάκη Λεμονή ήταν να αποδείξουν στο γήπεδο ότι η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Οι πρωταθλητές τα κατάφεραν και με το παραπάνω, αφού με το ψεσινό 3-0 κόντρα δεν καθάρισαν απλά την υπόθεση πρόκριση, αλλά ικανοποίησαν τους περίπου 15 χιλιάδες οπαδούς τους που έδωσαν εντυπωσιακό παρών στις εξέδρες του ΓΣΠ.Αν και δεν ήταν απόλυτα έτοιμη - λογικό για την εποχή- η Ομόνοια έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο και κυρίως παρουσίασε διάθεση για να παίξει μπάλα και να πετύχει γκολ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ένα πέναλτι από τον Κωνσταντίνου μόλις στο 7ο λεπτό, σε μια φάση που έφερε και την αποβολή για τον Ιγκναντόφσκι, έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο για τους «πράσινους». Ο Ντάβιντσον στο 28’ και ο Κωνσταντίνου στο 62’ με το δεύτερό του γκολ στο παιχνίδι, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ σε ένα παιχνίδι που χάθηκαν ευκαιρίες για να αυξηθεί ο δείκτης του σκορ. Μία και μοναδική τελική προσπάθεια στο παιχνίδι από τους Σκοπιανούς. Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας πραγματοποίησε ο Σπούνγκιν, πρώτη παρουσία για τον Εσπασαντίν.