ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2010

Παναθηναϊκός: Έλιωσε τους Τούρκους!(84-61)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός απέναντι στην Εφές Πίλσεν στο ΟΑΚΑ και με το τελικό 84-61 επέστρεψε στην κορυφή του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκας (3 νίκες - 1 ήττα), όπου «συγκατοικεί» με την Ολίμπια Λιουμπλιάνα. Οι «πράσινοι», που εξασφάλισαν και διαφορά 23 πόντων σε περίπτωση ισοβαθμίας με το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, κάλυψαν επάξια το κενό του Νίκολας (διάστρεμμα), μετέτραψαν το ντέρμπι σε... περίπατο και υποχρέωσαν μία άκρως ανταγωνιστική ομάδα στη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση.Κορυφαίος των «πρασινων», που εξουδετέρωσαν επιθετικά τον Τουντσερί (0π.), ο Μάικ Μπατίστ με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους πάλεψαν Νάχμπαρ και Βισνιέφσκι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 41-29, 61-40, 84-61

Το χαλαρό και... αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού έδωσε δικαίωμα στο όνειρο στην Εφές Πίλσεν. Με 6 λάθη, άστοχος από τα 6.75 και τους Τσαρτσαρή, Φώτση να έχουν επομιστεί το βάρος της επίθεσης η τουρκική ομάδα κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους. Με τον Ρακότσεβιτς (2/2 τρίποντα) και τον Γκόνλουμ να κερδίζει μάχες κοντά στο καλάθι η Εφές προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με 12-10. Ωστόσο, κανείς δεν περίμενε το «ξέσπασμα» του Παναθηναικού που ακολούθησε. Οι «πράσινοι» (έκλεισαν το δεκάλεπτο 15-12) ολοκλήρωσαν στο 12' ένα σερί 10-0 (20-12), ενώ η αντεπίθεση ολοκληρώθηκε στο 18', όταν με επιμέρους σκορ 28-7 (!) το σύνολο του Ομπράντοβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (38-19). Η ασφυκτική άμυνα (οδήγησε τους Τούρκους σε 10 λάθη), ο Περπέρογλου με 2/2 τρίποντα και ο Καλάθης ήταν αυτοί που «τιμώρησαν» την Εφές και την έβαλαν γρήγορα σε ρόλο κομπάρσου. Οπως ήταν αναμενόμενο ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα και 2 λεπτά πριν τη λήξη το σύνολο του Περάσοβιτς έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-3 για να μειώσει σε 41-29, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Κορυφαίος στη δεύτερη περίοδο για τους Τούρκους ο Νάχμπαρ, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους.Τυπικής διαδικασίας το δεύτερο ημίχρονο με τους «πράσινους» να παραδίδουν μαθήματα μπάσκετ και τον Ομπράντοβιτς να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες (ο Καραμαλέγκος μπήκε περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη και απωθεώθηκε). Στον αντίποδα, οι Τούρκοι, που σε καμία περίπτωση δεν περίμεναν τη σημερινή εξέλιξη, είχαν εγκλωβιστεί στην αντίπαλη άμυνα και δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Το τελικό 84-61 βρήκε τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη και να ανταμείβουν με εντυπωσιακό μπάσκετ όσους βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Ντοζάι (Κροατία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζελικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 3, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 17, Φώτσης 4, Σάτο 11, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 3, Καλάθης 11 (1), Καραμαλέγκος, Καϊμακόγλου 4.

ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι 12 (2), Ακιόλ, Ρακότσεβιτς 11 (2), Ρόμπερτς, Τουντσερί, Θόρντον 2, Γκονλούμ 10, Αρσλάν 10 (1), Βούιτσιτς, Νάχμπαρ 13 (1), Γκιουλέρ 2.

* Άλλα αποτελέσματα: Α΄ Όμιλος: Χίμκι-Μακάμπι 76-78. Β΄ Όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάμπεργκ. Γ΄ Όμιλος: Τσιμπόνα-Σολέ 76-78, Μπαρσελόνα-Λιέτουβος 69-55. Δ΄ Όμιλος: Βαλένθια-Μιλάνο 69-80.